دانستی های دنیای چوب

همه چیز درباره تفاوت چوب ساسنا و یولکا

تفاوت چوب ساسنا و یولکا

چوب روسی یکی از چوب های بسیار پر مصرف و پر کاربردی است که به کشور وارد می شود. در بین انواع مختلف چوب های روسی موجود در بازار، چوب های یولکا و ساسنا به دلیل ویژگی هایی که دارند، بسیار پر طرفدار هستند و در صنایع ساختمان و دکوراسیون کاربرد های زیادی دارند.

ولی در عین حال افراد بسیاری تفاوت های این دو چوب را نمی دانند. در این مقاله ویژگی های ظاهری چوب های ساسنا و یولکا را بررسی کرده و خواص و کارایی آن ها را نیز بیان می کنیم. در انتها نیز تفاوت چوب ساسنا و یولکا را از نظر کاربرد ذکر می کنیم.

بررسی ویژگی‌های ظاهری چوب ساسنا و یولکا

قیمت چوب ساسنا

چوب های ساسنا و یولکا از لحاظ ویژگی های ظاهری با همدگیر تفاوت هایی دارند که برای شناخت کامل آن ها، باید ابتدا این تفاوت ها را بشناسیم. در ادامه مطلب ویژگی های ظاهری این دو چوب را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

۱- رنگ و طرح

رنگ چوب یولکا سفید متمایل به زرد است. به طور معمول چوب یولکا رنگی روشن داشته و رنگ پذیری بالایی نیز دارد. در حالی که وقتی چوب ساسنا به شکل تازه بریده می شود، رنگ آن زرد و کرمی مایل به قرمز است. رنگ این چوب با افزایش سن به سمت قهوه ای مایل به قرمز متمایل می شود.

۲- وزن و چگالی

چگالی درختان کاج ساسنا متوسط بوده و ۲۵۰ کیلو گرم بر متر مربع است. چوب یولکا نیز نرم است و چگالی برابر با ۴۷۰ کیلو گرم بر متر مربع دارد. این دو چوب هردو وزن هایی متوسط دارند و ساختار آن ها نرم و مقاوم است.

استعلام قیمت و خرید چوب روسی
بازرگانی خیریه (تالین‌وود) وارد کننده رسمی و انحصاری چوب روسی برند اکسپورتا با کارت بازرگانی معتبر میباشد. شما میتوانید انواع چوب روسی را با قیمت بندر در تهران تهیه کنید.
چوب روس

۳- گره ‌ها و رگه ‌های چوب

چوب ساسنا دارای گره‌ های کمتری نسبت به چوب یولکا است. رگه ‌های آن نیز معمولاً خطی و متناوب هستند. در حالی که چوب یولکا گره‌های بیشتری نسبت به چوب ساسنا دارد. رگه های این چوب نیز متناوب و خطی هستند.

به طور کلی چوب ساسنا و چوب یولکا در بسیاری از ویژگی ‌های ظاهری مشابه هستند. اما تفاوت ‌هایی در میان آن ‌ها وجود دارد. انتخاب بین این دو نوع چوب بستگی به نیاز، شرایط و سلیقه فرد دارد.

بررسی خواص و کارایی چوب ساسنا و یولکا

چوب نراد ساسنا

چوب های ساسنا و یولکا از لحاظ کارایی و خاصیت هایی که دارند نیز با یکدیگر متفاوت هستند و می توان با شناخت این خواص، از هر چوب در پروژه مناسب تر استفاده کرد. در ادامه مطلب این دو چوب کاربردی و با دوام را از نظر ویژگی های مربوط به کارایی آن ها با یکدیگر مقایسه می کنیم.

۱. مقاومت و استحکام

چوب ساسنا به دلیل خاصیت چکش خواری خود، دارای مقاومت و استحکام بالایی است و می توان از آن در طولانی مدت استفاده کرد. چوب یولکا نیز به دلیل ساختار صاف و محکم خود، دارای استحکام و مقاومت بالایی است و برای استفاده در صنایعی مانند ساخت و ساز و تولید وسایل چوبی بسیار کاربردی و مناسب است.

۲. انعطاف ‌پذیری

چوب ساسنا انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی می توان آن را در اشکال دلخواه طراحی و تولید کرد. این چوب خاصیت چکش خواری و پرداخت بالایی دارد . چوب یولکا نیز به دلیل ساختار صاف و محکم خود، انعطاف‌ پذیری مناسبی دارد و در فرآیند های ساخت و ساز و تولید وسایل چوبی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

۳. مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی

هر دو نوع چوب های روسی یولکا و ساسنا در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاومت بالایی دارند و برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب و کاربردی هستند.

۴. پایداری و طول عمر

دوام و مقاومت چوب های ساسنا و یولکا بسیار بالا است و به دلیل طول عمر بالایی که دارند، می توان به راحتی از آن ها در طولانی مدت استفاده کرد.

با توجه به مقایسه بین خواص و کارایی چوب ساسنا و یولکا، می ‌توان گفت که هر دو چوب دارای مقاومت و استحکام بالا، انعطاف ‌پذیری، مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی و پایداری و طول عمر بالا هستند. انتخاب بین این دو نوع چوب بستگی به شرایط، کاربرد مورد نظر، نیاز های سازه و پروژه و … دارد.

تفاوت های چوب ساسنا و یولکا در کاربرد

چوب ساسنا و یولکا

این دو چوب از نظر کاربرد در پروژه های مختلف نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه مطلب تفاوت چوب ساسنا و یولکا از نظر کاربرد های آن ها در پروژه های مختلف را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

چوب ساسنا به دلیل نرمی، سبکی و مقرون به صرفه بودن، در ساخت مصنوعات چوبی مختلفی مانند الیاف سازی، ام دی اف، نئوپان و تخته سه‌لا استفاده می ‌شود. چوب یولکا یا همان نوئل، بافت درشتی دارد و با وجود نرم بودن، محکم است. از این چوب برای ساخت مصالح چوبی ساختمانی و انواع لوازم دکوراسیون داخلی استفاده می ‌شود.

ولی به طور کلی بهتر است از چوب ساسنا برای ساخت و طراحی مبلمان استفاده کرد. چوب ساسنا به دلیل سبکی و نرمی، در ساخت کف‌پوش ‌های سبک برای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می ‌گیرد. ولی چوب یولکا به دلیل بافت درشتی که دارد، در ساخت کف‌پوش ‌های محکم و مقاوم برای فضای خارجی ساختمان استفاده می ‌شود.

برای ساخت و اجرای دیوارپوش با این چبو ها نیز از چوب ساسنا به دلیل بافت و وزن سبکی که دارد برای دیوارپوش فضای داخلی ساختمان مانند آشپزخانه، اتاق خواب و … استفاده می شود. چوب یولکا مقاومت بیشتری داشته و به همین دلیل می توان از آن به عنوان دیوارپوش فضای خارجی نیز استفاده کرد.

به طور کلی چوب ساسنا به دلیل نرمی و سبکی بیشتر در مصنوعات چوبی سبک و سازه های داخلی استفاده می ‌شود. از طرف دیگر چوب یولکا به دلیل بافت محکم و سخت تری که نسبت به ساسنا دارد، در ساخت مصالح چوبی ساختمانی، دیوارپوش ‌های مقاوم و کف‌پوش‌ های محکم و بیشتر فضای خارجی استفاده می ‌شود.

جمع بندی

با اینکه هر دو نوع چوب یولکا و ساسنا پر کاربرد و مقاوم هستند، با شناخت بهتر و کامل تر ویژگی های آن ها می توان بسته به شرایط و نوع پروژه و سازه مورد نظر، بهترین گزینه را انتخاب کرد. برای اینکه از ویژگی ها و خواص هر دو چوب در بهترین حالت ممکن استفاده کنید، باید آن ه را از مراکز فروش و عرضه معتبری مانند تالین وود خریداری کنید.

بازرگانی بزرگ تالین وود انواع چوب های روسی مانند یولکا و ساسنا را در بالاترین کیفیت ممکن با قیمتی مقرون به صرفه به کشور وارد کرده و به مشتریان خود در سرتاسر ایران ارائه می کند. چوب هایی که توسط مجموعه بزرگ تالین وود به ایران وارد می شوند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و از بهترین جنگل های روسیه برداشت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *