دانستی های دنیای چوب

تفاوت چوب راش و روس : کدام بهتر است؟!

تفاوت چوب راش و روس

چوب راش بهتره یا روس؟ حتما شما هم هنگام خرید چوب این سوال در ذهنتان شکل گرفته است. چوب روس و چوب راش از چوب های با کیفیت و بسیار پر طرفدار در صنایع مختلف هستند. بنابراین بسیاری از افراد نمی توانند از بین این دو چوب بر اساس نوع پروژه و شرایط آن بهترین گزینه را انتخاب کنند. در این مقاله تفاوت چوب راش و روس را بررسی می کنیم. سپس در انتها این دو چوب را بر اساس کاربرد های مختلف مقایسه می کنیم.

بررسی تفاوت های چوب راش و روس

چوب راش و چوب روس دو نوع چوب با خصوصیات متفاوت هستند. هرکدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند که باعث تفاوت در کاربرد آن ها نیز شده است. در ادامه مطلب مهم ترین تفاوت های این دو چوب با یکدیگر را بررسی می کنیم.

تفاوت چوب راش و روس

۱. منشا چوب:

اصلی ترین تفاوت چوب راش و روس در منشا آن ها است. چوب راش از درخت راش استخراج می ‌شود که در نواحی معتدل شمالی اروپا و آسیا رشد می‌ کند. از سوی دیگر چوب روس از درختان مختلفی مانند کاج، نراد و توسکا تهیه می ‌شود که در کشور روسیه رشد کرده و برداشت می شوند.

۲. خصوصیات فیزیکی:

چوب راش تراکم متوسطی دارد. این چوب در برابر فشار و خم شدگی مقاومت و سختی نسبتا بالایی دارد. در عین حال چوب های روسی مانند چوب یولکا و ساسنا مقاومت فیزیکی بسیار بالا تری دارند و در برابر فشار، ضربه و خم شدگی دوام و استحکام بیشتری نسبت به چوب راش و برخی از چوب های دیگر دارند.

۳. رنگ:

رنگ چوب راش متنوع بوده و از قهوه ‌ای روشن تا قهوه ‌ای تیره متغیر است. از سوی دیگر چوب روس معمولاً رنگی روشن ‌تر دارد که به سمت سفید مایل تر است. بر اساس این تفاوت می توان بر حسب نوع پروژه و دکوراسیون، از بین این دو چوب انتخاب کرد.

۴. موارد استفاده:

چوب راش به طور طبیعی بسیار زیبا تر از سایر انواع چوب است. به همین دلیل در صنعت مبلمان، دکوراسیون داخلی، ساخت کابینت و سازه ‌های چوبی از این چوب استفاده های زیادی می ‌شود. از طرف دیگر با توجه به مقاومت فیزیکی بالا و دوام در برابر خوردگی و ترکیدگی چوب روسی مانند ساسنا و یولکا از این چوب در صنعت ساختمان، چوب فروشی، کف ‌پوش، نمای خارجی و سازه ‌های چوبی استفاده می شود.

چوب راش بهتر است یا چوب روس؟

چوب راش

به طور کلی انتخاب بین چوب راش و چوب روس به نیاز ها و کاربرد های خاصی که مد نظر دارید، بستگی دارد. اگر نیاز به استحکام و مقاومت بالا در کاربرد هایی مانند ساخت اسکلت ساختمان، نما، کف ‌پوش، دیوار پوش و سازه ‌های چوبی دارید، چوب روس بهترین گزینه است. چوب روس به دلیل مقاومت فیزیکی بالا، سختی سطح بیشتر و مقاومت بالا نسبت به خمش و فشار، در کاربرد های ذکر شده عالی عمل می کند و به راحتی دچار آسیب و خرابی و ایجاد خسارت های مالی نمی شود.

از سوی دیگر اگر زیبایی و ظرافت چوب برای شما اهمیت بیشتری دارد و به دنبال استفاده از چوب در پروژه هایی مانند مبلمان، کابینت، وسایل تزئینی و دکوراسیون داخلی هستید، چوب راش گزینه بهتری است. چوب راش به دلیل رنگ‌ های متنوع و طبیعی خود ظاهر زیبایی دارد و بیشتر برای دکوراسیون داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراین بر اساس نیاز ها و اولویت ‌های خود، می‌ توانید بین چوب راش و چوب روس بهترین و سازگار ترین نوع چوب را انتخاب کنید. به طور خلاصه اگر نیاز به استحکام و مقاومت بالا دارید، چوب روس را در نظر بگیرید و اگر زیبایی و ظرافت برایتان اهمیت بیشتری دارد، استفاده از چوب راش را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاع دقیق از قیمت چوب روسی و قیمت چوب راش میتوانید به صفحه این محصولات مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۳۳۲۸۶۶۰۴ تماس بگیرید.

جمع بندی

همانطور که گفتیم تفاوت چوب راش و روس زیاد است و باید بر اساس نوع پروژه، شرایط منطقه، شرایط آب و هوایی، میزان بودجه، نوع کاربرد، توجه به ظاهر و … از بین این دو چوب بهترین گزینه را انتخاب کنید. هر دو نوع چوب راش و روس چوب هایی با مقاومت بالا و ظاهر زیبا هستند و طرفداران بسیاری در کل دنیا دارند. از این دو چوب در صنایع مختلفی استفاده می شود و سطح رضایت آن ها بالا است. این در صورتی است که چوب راش یا چوب روسی را از مراکز معتبر و شناخته شده ای مانند مجموعه تالین وود خریداری کنید تا از کیفیت، طول عمر بالا، دوام و قیمت مناسب آن ها مطمئن باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *