دانستی های دنیای چوب

انتخاب بهترین پوشش برای دیوار بالکن : بررسی انواع گزینه ها

بهترین پوشش برای دیوار بالکن

بالکن آپارتمان و خانه یکی از محیط هایی است که باید دارای ویژگی های مقاومت، دوام، طول عمر بالا و زیبایی ظاهری باشد. محیط بالکن در معرض آسیب های محیطی و آب و هوایی مانند رطوبت، نور خورشید، تغییرات دما و … قرار دارد و متریالی که برای دیزاین و پوشش دیوار و کف آن مورد استفاده قرار می گیرد، باید بسیار مقاوم و با دوام باشد.

در این مقاله چند مورد از بهترین متریال ها برای پوشش دیوار بالکن را معرفی می کنیم. همچنین نکات مهم انتخاب مصالح برای اجرای بهترین پوشش برای دیوار بالکن را نیز بیان کرده و در انتها اهمیت انتخاب پوشش مناسب برای بالکن را بررسی می کنیم.

معرفی انواع پوشش دیوار برای بالکن

انتخاب نوع پوشش دیوار برای بالکن به عوامل مختلفی مانند آب و هوا، شرایط محیطی، بودجه و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. در ادامه مطلب به معرفی ۴ نوع پوشش دیوار رایج برای بالکن و مزایا و معایب آن ها می پردازیم.

۱. چوب:

دیوار چوبی بالکن

یکی از پر طرفدار ترین و رایج ترین دیوار پوش هایی که برای نقاط مختلف ساختمان از جمله دیوار بالکن به کار می رود، چوب است. چوب طبیعی به دلیل ویژگی هایی مانند مقاومت، عایق صوت و حرارت، زیبایی ظاهری، وزن سبک و نصب آسان به عنوان بهترین متریال برای پوشش دیوار بالکن شناخته می شود.

در این بین چوب در هزاران مدل مختلف وجود دارد که هر کدام نیز خصوصیات و کاربرد های مخصوص به خود را دارند. از این رو باید از میان همه انواع چوب، بهترین و مقاوم ترین مدل را انتخاب کرد. چوب های ترمووود و چوب روسی به دلیل دوام و مقاومت بسیار بالا، ظاهر زیبا، استحکام و … به عنوان بهترین چوب دیوارپوش بالکن معرفی و عرضه می شوند.

ترمو وود چوبی فراوری شده است که به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت بالا، مقاومت ویژه ای کسب می کند و برای محیطی مانند بالکن به به صورت دائمی در معرض آسیب های آب و هوایی قرار دارد بسیار کاربردی و مستحکم می شود.

استعلام قیمت و خرید چوب ترموود
بازرگانی خیریه (تالین‌وود) وارد کننده و تولید کننده با تجربه و معتبر چوب های ترموود و همچنین عرضه کننده این چوب با قیمت استثنایی در ایران میباشد.
چوب ترمو

چوب روسی نیز از درختان کاج روسی برداشت می شود که وزن سبکی دارند و در برابر رطوبت و حشرات مقاومت بالایی دارند. به دلیل این مزیت ها چوب ترمو و چوب روسی برای طراحی و اجرای دیوار پوش بالکن بسیار مناسب هستند و به عنوان بهترین پوشش برای دیوار بالکن شناخته می شود.

همچنین قیمت ترمووود و چوب روسی در کنار کیفیت و طول عمر بالایی که دارند، بسیار مقرون به صرفه تر از سایر چوب ها و مصالح ساختمانی دیگر است.

۲. سنگ:

دیوار سنگی بالکن

یکی دیگر از دیوارپوش هایی که این روز ها به عنوان پوشش دیوار بالکن استفاده می شود، سنگ است. سنگ در انواع مختلف و رنگ بندی و طرح های متنوعی در بازار موجود است و می توان مطابق با هر سلیقه و سبک دکوراسیونی از آن استفاده کرد. استفاده از سنگ به عنوان بهترین پوشش برای دیوار بالکن باعث افزایش مقاومت و دوام بالکن می شود.

اما از آن جایی که وزن سنگ زیاد است، ممکن است در طولانی مدت آسیب و فشار های مضاعفی به ساختمان و اسکلت بالکن وارد کند. از طرفی قیمت سنگ نیز بالا است و نمی توان با بودجه کم، دیوارپوش سنگی برای بالکن ایجاد کرد. همچنین اجرای دیوار پوش سنگ نیاز به تخصص بالایی دارد.

۳. کاشی:

دیوار کاشی بالکن

انواع کاشی نیز به عنوان پوشش دیوار برای بالکن استفاده می شوند. کاشی در طرح و رنگ بندی بسیار متنوعی تولید و به بازار عرضه می شود و می توان مطابق با هر سبک دکوراسیون و سلیقه ای از آن استفاده کرد. همچنین کاشی قیمت مناسبی دارد که می توان با بودجه کم، از آن استفاده کرد.

یکی دیگر از مزیت های کاشی سهولت در تمیز کردن و شستشوی آن است. مقاومت کاشی نیز بالا است و به راحتی در برابر آسیب های محیطی و عوامل آب و هوایی دچار فرسودگی نمی شود. اما کاشی عایق خوبی نیست و حرارت و صوت به راحتی از آن عبور می کنند.

۴. گیاهان:

دیوار سبز بالکن

یکی دیگر از متریال هایی که می توانید به عنوان پوششی برای دیوار بالکن از آن استفاده کنید، گیاه است. گیاهان مختلف در ویژگی ها و ابعاد متنوع وجود دارند که شرایط نگهداری برخی از آن ها نیز بسیار راحت است و می توان به راحتی در بالکن از آن ها استفاده کرد.

می توانید از گیاهان رونده برای پوشش دیوار استفاده کنید تا محیطی سبز و زیبا در بالکن ایجاد شود. استفاده از گیاهان به عنوان بهترین پوشش برای دیوار بالکن باعث افزایش زیبایی محیط بالکن می شود و یک فضای آرامش بخش با القای حس طبیعت در خانه ایجاد می شود. همچنین با به کار گیری انواع گیاهان به عنوان پوشش دیوار بالکن می توانید هوای بالکن را تصفیه کنید.

گیاهان به طور طبیعی عایق صوتی نیز هستند که از عبور و افزایش صدا در محیط بالکن جلوگیری می کنند. اما هر مدل گیاهی نیز نیاز به مراقبت و نگهداری مخصوص به خود را دارد. همچنین باید از هر گیاه مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب پوشش دیوار بالکن

نکات مهم در انتخاب پوشش دیوار بالکن

برای انتخاب پوشش مناسب برای دیوار بالکن باید نکات و عوامل مهمی را مد نظر قرار بدهید تا بتوانید بهترین متریال را بسته به شرایط انتخاب و با قیمتی مناسب خریداری کنید. در ادامه مطلب مهم ترین نکات در انتخاب پوشش دیواره بالکن را بررسی می کنیم.

۱- بررسی آب و هوا:

قبل از خرید متریال دیوار پوش بالکن باید به شرایط آب و هوایی منطقه توجه کنید. به عنوان مثال اگر در منطقه ای با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، از پوششی استفاده کنید که در برابر رطوبت مقاوم باشد. در مقابل اگر در محیطی گرم و خشک زندگی می کنید باید از متریال هایی استفاده کنید که در برابر نور خورشید، گرما و اشعه uv مقاومت بالایی داشته باشند.

سنگ، کاشی و چوب برای این محیط ها مناسب هستند. اما بهترین متریال که در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی مانند مرطوب، گرم و خشک، سرد و یخبندان و … مقاوم است و به راحتی دچار فرسودگی و آسیب نمی شود، ترمووود است.

۲- توجه به نور خورشید:

اگر بالکن شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد، از پوششی استفاده کنید که رنگ آن به مرور زمان تغییر نکند. ترمووود به دلیل مقاومتی که در برابر اشعه فرابنفش و تغییر رنگ ناشی از آن دارد، بهترین پوشش برای دیوار بالکن است. ولی اگر بالکن شما در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دارد، می توانید از هر نوع پوششی استفاده کنید.

۳- تخمین بودجه:

از آن جایی که متریال های مختلف قیمت های متفاوتی دارند، باید قبل از انتخاب متریال بودجه خود را مشخص کنید. برخی از پوشش ها مانند ترموود و سنگ قیمت بالایی دارند. اگر بودجه شما محدود است، می توانید از مصالح ارزان تری مانند کاشی استفاده کنید.

اما در نهایت توجه داشته باشید که کیفیت و طول عمر دیوار بالکن را فدای قیمت نکنید. بنابراین بهتر است از متریال های مقاوم و با دوامی مانند ترمووود یک بار هزینه کرده و در طولانی مدت از زیبایی و پایداری دیوارپوش بالکن لذت ببرید.

اهمیت انتخاب پوشش مناسب برای دیوار بالکن

اهمیت انتخاب پوشش مناسب برای دیوار بالکن

با انتخاب کردن پوشش مناسب و کاربردی برای دیوار بالکن از مزیت های مختلفی بهره مند خواهید شد که در ادامه مطلب مهم ترین آن ها را بیان می کنیم.

  • زیبایی دو چندان: بالکن فضایی است که می توانید از آن برای استراحت و تفریح استفاده کنید. انتخاب پوشش مناسب برای دیوار بالکن می تواند به زیبایی این فضا و جذابیت آن برای شما و مهمانانتان بیفزاید.
  • افزایش ارزش ملک: اگر قصد دارید در آینده ملک خود را بفروشید، انتخاب پوشش مناسب برای دیوار بالکن می تواند به افزایش ارزش آن کمک کند. پس بهتر است از متریال های ارزشمند و با دوامی مانند ترمووود و چوب روسی استفاده کنید تا ارزش ملک و ساختمان شما افزایش یابد.
  • عایق بندی: برخی از پوشش های دیوار بالکن مانند چوب روسی و ترموود عایق های خوبی برای حرارت و صوت هستند. استفاده از این نوع متریال ها می تواند به گرم تر شدن بالکن در زمستان و خنک تر شدن آن در تابستان کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *