دانستی های دنیای چوب

چوب توسکا بهتر است یا راش؟ : راهنمای جامع و کاربردی

چوب توسکا بهتر است یا راش

در بین انواع مختلف چوب، چوب های توسکا و راش جزو پر کاربرد ترین چوب ها هستند. چوب توسکا و راش شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و در بسیاری از موارد، با هم اشتباه گرفته می شوند. به همین دلیل در این مقاله این دو چوب را به طور کامل معرفی و بررسی می کنیم تا متوجه شویم برای کاربرد های مختلف، چوب توسکا بهتر است یا راش. در این مقاله ابتدا ویژگی های این دو چوب را بررسی می کنیم. سپس کاربرد های آن را نیز بیان کرده و نکات مهم و راهنمای انتخاب بهترین چوب را نیز بیان می کنیم. در انتها نیز بهترین نکات برای انتخاب چوب راش و توسکا را ذکر می کنیم.

بررسی ویژگی های چوب راش و توسکا

چوب توسکا

همانطور که گفتیم چوب های راش و توسکا از لحاظ برخی ویژگی ها شبیه به هم هستند و در برخی موارد نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند. برای درک و شناخت بهتر این ویژگی ها برای انتخاب درست و کاربردی، باید خصوصیات این دو چوب را بدانیم و بتوانیم با یکدیگر مقایسه کنیم. در ادامه مطلب چوب های توسکا و راش را از نظر ویژگی های ظاهری با یکدیگر مقایسه می کنیم.

۱. رنگ و طرح:

 • راش: چوب درخت راش رنگ کرم مایل به قهوه ‌ای دارد و دارای نقوش و خطوط صاف و یکنواختی است.
 • توسکا: چوب توسکا رنگی سفید مایل به صورتی داشته و نقوش و خطوط نا منظم و برجسته‌ تری دارد.

۲. وزن:

 • راش: چوب راش چوبی سنگین و متراکم است.
 • توسکا: چوب درخت توسکا نسبت به راش، سبک تر و نرم تر است.

۳. گره ها:

 • راش: چوب راش گره های کم و پراکنده ای دارد.
 • توسکا: چوب درخت توسکا گره های بزرگ تر و بیشتری نسبت به چوب راش دارد.

۴. مقاومت:

 • راش: چوب راش چوبی مقاوم و با استحکام بالا است.
 • توسکا: چوب توسکا نسبت به راش، مقاومت و استحکام کمتری دارد.

۵. قیمت:

 • راش: چوب راش به دلیل مقاومت و زیبایی، قیمت بالاتری دارد.
 • توسکا: چوب درخت توسکا به دلیل بافت نرم تر و گره های متعدد، قیمت پایین تری دارد.
استعلام قیمت و خرید چوب راش
بازرگانی خیریه (تالین‌وود) وارد کننده رسمی چوب راش با بهترین کیفیت از مبدا گرجستان میباشد. شما میتوانید انواع چوب راش را با قیمت بندر در تهران تهیه کنید.
چوب راش

کاربرد های چوب راش و توسکا

چوب راش

هزاران نوع درخت و چوب مختلف در سرتاسر دنیا وجود دارد که هر کام ویژگی های ظاهری، مقاومت، سختی و کاربرد های مخصوص به خود را دارند. در این بین چوب های توسکا و راش به دلیل ویژگی های خوبی که دارند در صنایع مختلفی به کار می روند. در ادامه مطلب مهم ترین کاربرد های چوب های راش و توسکا را بررسی می کنیم.

۱. چوب راش:

 • مبلمان: به دلیل مقاومت و زیبایی، برای ساخت انواع مبلمان مانند مبل راحتی، مبل فضای باز، صندلی و … استفاده می شود.
 • کفپوش: به دلیل استحکام بالا، برای ساخت پارکت و لمینت مناسب است.
 • پله: به علت مقاومت و زیبایی، برای ساخت پله و نرده استفاده می شود.
 • ابزار آلات: مقاومت و سختی چوب راش بالا است و برای ساخت دسته ابزار آلات مختلف کاربرد دارد.
 • مجسمه سازی: چوب راش قابلیت حکاکی و رنگرزی دارد و برای ساخت مجسمه و اشیاء تزئینی استفاده می شود.

۲. چوب توسکا:

 • کابینت: به دلیل نرمی و قابلیت کار با ابزار، برای ساخت کابینت آشپزخانه و کمد دیواری استفاده می شود.
 • قفسه: چوب توسکا سبک بوده و مقاومت و بالایی دارد. به همین دلیل برای ساخت قفسه کتاب و … به کار می رود.
 • مجسمه سازی: چوب توسکا نیز به راحتی قابل رنگ آمیزی و حکاکی است و می توان از آن برای ساخت مجسمه، وسایل و سازه های تزئینی استفاده کرد.
 • ساخت اسباب بازی: به دلیل نرمی و قابلیت کار با ابزار، برای ساخت اسباب به کار می رود.
 • کفپوش: چوب توسکا قیمت مناسبی دارد و مقاومت آن نیز بالا است. به همین دلیل برای ساخت کفپوش چوبی ارزان قیمت استفاده می شود.

راهنمای انتخاب مناسب برای نیازهای شما

چوب راش یا توسکا

انتخاب چوب مناسب باید با توجه به شرایط محیط، میزان بودجه، نیاز ها و سلیقه شخصی و ویژگی های چوب مورد نظر انجام شود. یکی از ویژگی هایی که برای انتخاب چوب باید مد نظر قرار بدهید توجه به وزن و میزان انعطاف پذیری چوب است.

چوب توسکا وزنی سبک دارد و قابلیت انعطاف پذیری آن نیز بالا است. در مقابل چوب راش سخت و سنگین تر است. بنابراین اگر به دنبال چوبی سبک و انعطاف پذیر هستید، چوب توسکا انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. ولی اگر به دنبال چوبی با دوام و سخت هستید، می توانید از چوب های راش یا یولکا استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات مهمی که قبل از خرید و انتخاب هر چوب باید در نظر بگیرید، قیمت آن است. به طور کلی چوب توسکا ارزان تر از چوب راش است. بنابراین اگر به دنبال چوبی با قیمت مناسب هستید، چوب توسکا انتخاب بهتری برای شما است. در مقابل چوب راش به دلیل مقاومت و سختی بالاتر قیمت بالا تری نیز دارد.

نکته مهم دیگر برای انتخاب چوب توجه به زیبایی و ظاهر آن است. چوب راش خطوط و نقش های صاف و یکنواختی دارد. در عوض چوب توسکا خطوط نا منظم تر و برجسته تری دارد. اگر زیبایی چوب برای شما اهمیت دارد، باید بر اساس سلیقه خود بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

نکاتی برای انتخاب چوب توسکا یا راش

مقایسه چوب راش و توسکا

برای اینکه بتوانید درباره اینکه چوب توسکا بهتر است یا راش تصمیم گیری کنید و بهترین چوب را بر اساس نیاز های خودتان خریداری کنید، باید برخی نکات و معیار های مهم را مد نظر قرار بدهید. در ادامه مطلب مهم ترین نکاتی را که برای انتخاب چوب توسکا یا راش باید مد نظر قرار بدهید را بررسی می کنیم.

۱- مشخص کردن نیاز پیش از خرید

همانطور که گفتیم اگر به دنبال چوبی سبک و انعطاف ‌پذیر هستید، توسکا انتخاب مناسب‌تری برای شما است. اما اگر به دنبال چوبی محکم و با دوام هستید، راش انتخاب بهتری است. همچنین توسکا به طور کلی ارزان ‌تر از راش است.

۲- بررسی مزایا و معایب هر نوع چوب

قبل از خرید و انتخاب چوب مورد نظر باید معایب و مزایای هر چوب را بررسی کنید. به عنوان مثال چوب توسکا وزنی سبک دارد و انعطاف پذیر است. همچنین در برابر رطوبت مقاوم است و قیمت مناسبی نیز دارد. ولی این چوب معایبی مانند دوام و مقاومت کمتر نسبت به چوب راش نیز دارد و گره های آن نیز بیشتر است.

چوب درخت راش نیز چوبی بسیار با دوام و مقاوم است و ظاهری زیبا با بافتی صاف و یکنواخت دارد. همچنین این چوب به راحتی قابل حکاکی و رنگ آمیزی است. از معایب چوب راش می توان به وزن بالا و سنگین بودن آن اشاره کرد. همچنین مقاومت چوب راش در برابر رطوبت نسبت به توسکا کمتر است و قیمت آن نیز بالا تر است. در نهایت با توجه به این معایب و مزایا باید بهترین و سازگار ترین چوب را خریداری کنید.

۳- اطمینان از مرغوبیت چوب

قبل از خرید هر نوع چوب باید از درجه کیفی بالا و مرغوبیت آن اطمینان حاصل کنید. برای شناخت چوب مرغوب و با کیفیت باید برخی ویژگی ها را بدانید. به عنوان مثال چوب مورد نظر باید از هرگونه ترک، پوسیدگی، قارچ زدگی و حمله حشرات عاری باشد. همچنین سطح چوب باید یکدست و صاف بوده و رنگ آن نیز یکنواخت و طبیعی باشد.

۴- خرید از یک تولیدی معتبر

مهم ترین نکته در خرید چوب توسکا یا راش با کیفیت و مقاوم که با گذشت زمان به راحتی دچار آسیب نشود و قیمت مناسبی نیز داشته باشد، خرید آن از تولید کننده های معتبر است. یک تولیدی معتبر درباره کیفیت چوب به مشتریان خود تضمین می دهد. همچنین یک تولیدی معتبر می ‌تواند مشاوره تخصصی در مورد انتخاب چوب مناسب به مشتریان خود ارائه بدهد.

یکی از معتبر ترین و بهترین تولید کننده ها و وادر کننده های انوع چوب های مختلف از جمله چوب راش و توسکا، مجموعه تالین وود است. این مرکز بازرگانی مستقیم واردات انواع چوب های با کیفیت و مرغوب مانند چوب روسی به کشور است.

همچنین تالین وود از بهترین درختان و چوب ها برای تولید الوار ها و محصولات چوبی خود استفاده می کند و به دلیل عرضه مستقیم و بدون واسطه، محصولات خود را با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *